غده های درون ریز چیست ؟

بخش غده

غده های درون ریز چیست ؟

غده های درون ریز همان غده هایی هستند که موادی را ترشح و تولید میکنند و به جریان خون میفرستند.

این غده ها موادی به نام هورمون میسارند و هورمونها فعالیت های بدن را تنظیم میکند.

آنزیم های سلولی یا تجزیه کننده ، موادی هستند که باعث میشوند دستگاه عصبی و مغز بتواند پیام های عصبی را در سراسر بدن به جریان بیندازد.

غدد مترشحه ی داخلی :

غدد شناسی به مفهوم علمی ، بحث جدیدی است که بیش از ربع قرن از عمر آن میگذرد و با پیشرفت علم شیمی آلی ، وارد صحنه ی پزشکی شده است.

پس از کشف (هورمون ها) غدد درون ریز و ساختن انها به طریق علمی و مصنوعی علم غدد شناسی وارد مرحله جدید گردید و تقریبا در اگثر دانشگاه ها ی مهم جهان، کرسی مربوط به هورمون شناسی و بیماری های مترشحه داخلی ایجاد شد و امروزعلم غدد شناسی و بیماری های آن بزرگترین مبحث پزشکی مدرن را تشکیل می دهد.

شاید شما هم گاهی از خود پرسیده باشید که چرا افراد بشر همه مانند هم نیستند ، چرا هر کس ساختمان جسمی و روحی به خصوصی دارد و طرز تفکرش با سایرین متفاوت است.

یکی چاق است و فربه ، دیگری لاغر است و باریک اندام . یکی از درازی فوق العاده بی قواره است و رنج میبرد ، دیگری برای حصول چند بند انگشت که دست او را از ناقوارگی بیرون آورد به این در و آن در میزند.

گروهی خوش بینند و با نشاط و در برابر گرفتاری ها خونسرد و استوار ، دسته ای با کوچکترین پیش آمد ناموافق و اختلاف و اختلال در زندگی روزانه ، تعادل خود را از دست میدهند ، بی حوصله و بدبین میشوند و از همه کس و همه جیز بیزارند.

یکی در جوانی دچار پیری نابهنگام و زودرس میشود و دیگری از خستگی ، بی ادراکی ، عدم تمایل جنسی ، چین و چروک صورت ، از دست دادن موی سر ، انزواطلبی و گوشه گیری رنج میبرد.

دیگری گذشت زمان را در هم میشکند و در سنین پیری از لذایذ جوانی بهرمند میگردد و همیشه داری جسمی نیرومند و سالم و روحی با اراده، شاداب و قوی میباشد ، تمایلات جنسی ، قدرت و فعالیت ایام شباب را تقریبا در تمام دوران زندگی حفظ میکند.

از دسته ها و گروه ها خارج شویم ، دوران زندگی یک فرد را در نظر بگیریم و برسی کنیم .

با دوره ی جنین و رحمی که محتاج بحث مفصل دامنه داری میباشد کاری نداریم ، تحولات جسمی و تغییرات روحی یک فرد را از بدو تولد تا آخر عمر از نظر میگذرانیم :

ساختمان جسمی و مختصات روحی افردا دایما در حال تغییر و تحول است . چه عواملی سبب این دگرگونی شگفت جسمی و روحی سال های طفولیت و کودکی ، قبل از بلوغ ، دوران بلوغ و بعد از بلوغ میگردد ؟

اندام زیبا ، قیافه ، نشاط ، حرکات لذت بخش ، خوش مزگی های بدون مسبب ، مزاجهای بدون محرک ، اشارات سحر آمیز ، بیانات دلچسب و هم آهنگی توازن جسمی ، زیبایی اندام ، وجهات مفرط ، در بعضی صورت ها پیوستگی ابرو ، قشنگی لب و غیره .

این همه رموز مدیون چه عواملی میباشند ؟ این عوامل چگونه بوجود می آیند و به چه علت این عوامل که همه ی آنها در عنفوان جوانی در حد اعلای خود میباشند ، در دوران کهولت خراب ، فرسوده ، کهنه و زیان آور میگردند؟

تا چند قرن پیش انسان خوش گذران و راحت طلب در جستجوی کیمیای سعادت یعنی نشاط جاودانی میگشت و برای رسیدن به محبوب و مقصود خود از جادوگران ، طاس نشینان و مرتاضین استمداد میجست . غافل از آنکه :

بی دلی در همه احوال خدا با او بود

او نمیدیدش و از دور خدایا میکرد

امروز در سایه علم پزشکی و پیشرفت های شگرف علوم شیمی و اتم ، مخفیگاه اسرار آمیزی کشف شده ، و از راه کالبدشکافی و علم تجزیه ی هر یک از اعضاء و جوارح پی بردند که جز ذات غنی لایزالی پروردگار هیچ قدرتی نتوان در این جسم صغیر آن عالم کبیر را با تمام خصوصیات و ریزه کاری ها جای دهد و چه مراکز فرماندهی پرقدرت و چه دسته بندی های مستقیم و غیرمستقیم خودش انجام میگیرد.

و این قدرت ها فعالیت حیاتی خود را از دومین روزهای دوران جنین (رحم مادر) تا آخرین لحظات زندگی بدون ثانیه ای وقفه انجام میدهد.

اینجاست که باید قبول کردکه فرموده (فتابرک الله احسن الخالقین)

این مراکز فرماندهی کل قوا در سرزمین وجود ، از سلول هایی تشکیل میشوند که به دسته های مختلف در بدن انسان تقسیم بندی شده اند.

هر دسته و گروهی ، مواد شیمیایی و مخصوص به نام هورمون تهیه و به داخل عروق شعریه (خون) ترشح میکندو بدین جهت این دستگاه را دستگاه غده های درون ریز و یا غدد مترشحه داخلی مینامند.

هورمون ها مواد شیمیایی هستند که از غدد معینی به داخل خون ترشح میشوند و در نقاط دور دست بدن بر روی اعمال سایر غدد ، فعل و انفعالات شیمیایی مانند سوخت و ساز مواد چربی ، مواد قندی ، پروتئین (ترکیبات گوشتی) و تنظیم مقدار آب و املاح بدن اثر میکنند.

بدون ترشح و ترشحات غدد ادامه حیات امکان پذیر نیست . تمامی اعمال حیاتی و فعالیتهای جسمی و روحی تحت کنترل هورمون ها انجام میگیرد.

نمو اندام و احشاء ، بلوغ ، باروری زنان ، حیات جنین در دوران زندگی رحم ، تنظیم و تعادل فشار خون ، تنظیم سوخت و ساز مواد قندی ، چربی ، گوشتی ، فعالیتهای جسمی ، تمایلات جنسی ، ذوق ، تنظیم افعال مغز همه و همه تحت تاثیر مستقیم هورمونها قرار دارند.

غدد درون ریز مسئول اداره امور حیاتی هر موجود زنده میباشد ، فقدان این غدد باعث مرگ حتمی میشود .

اختلاف اعمال ترشحی آنها چه از جهت پر کاری و چه از جهت کم کاری و نارسایی سبب عوارض  خطرناک و آسیب روحی و جسمی میگردد.

برای اینکه خوانندگان عزیز کم و بیش به ساختمان نسجی و چگونگی اعمال ترشحی و فعالیت های شیمیایی این کانون های حیاتی آشنا شوند به طور مختصر هر یک از غدد درون ریز را مورد برسی قرار میدهیم و تا آنجا که به روشن شدن مطلب زیانی وارد نشود از اصطلاحات مشکل علمی و لغات تخصصی خوداری میکنم که مطلب کاملا واضح و در دسترس همگان قرار گیرد.

 

Exit mobile version