مجله طبی

مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو

مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو

مراقبت بعد از جراحی مینیسک زانو بسیار مهم تر از روند جراحیست. پس از عمل، باید نکاتی را برای ریکاوری و ترمیم بافت مینیسک رعایت کرد تا روند بهوبد زانوی بیمار تسریع یابد. گفتنیست که مینیسک نقش مهمی در تعادل و جذب فشار های وارده بر زانو ایفا می‌کند. در صورتی آسیب دیدگی مینیسک شدید باشد، راه جز جراحی نیست. پس از عمل مینیسک زانو، استراحت و انجام تکنیک هایی برای کاهش درد پس از جراحی و بهبود سریع تر بسیار مهم است و بیمار باید تکنیک و روش‌های تعیین شده توسط پزشک را به طور منظم انجام دهد.

همیشه امکان این که عوارض پس از جراحی را تجربه کنید وجود دارد، اما اگر با نکاتی که برای مراقبت بعد از عمل مینیسک هستند آشنا شوید، می‌توانید بهترین نتیجه را پس از انجام و رعایت موارد ذکر شده در ایران طب مگ، دریافت کنید. هماهنگی با پزشکان و متخصصان فیزیوتراپی برای برنامه‌های مناسب انجام می‌شود.

دوران بهبودی پس از عمل مینیسک زانو چقدر طول می‌کشد؟

 زمان انجام عمل مینیسک زانو خیلی طولانی نیست. ممکن است این عمل طبی 1 الی 2 ساعت انجام شود. همچنین نیاز بستری شدن در بیمارستان نیست. اما رعایت و مراقبت بعد از عمل بسیار مهم تر است. چرا که بافت ترمیم یا تعویض شده منیسک وضعیت پایداری ندارد. اهمیت مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو به این دلیل است که بافت ترمیم شده مینیسک و بخیه های آن تقویت شوند و دوباره دچار پارگی نشوند.

دوران نقاهت پس از عمل مینیسک بسته به فعالیت شما از یک ماه تا شش ماه در نظر گرفته می‌شود. این بازه زمانی بسته سن، جنیست، وضعیت سلامتی و حتی شغل شما می‌تواند متغیر باشد. زمانی می‌توان گفت این دوره به اتمام رسیده است که شما توانایی راه رفتن، رانندگی و انجام فعالیت روزانه خود، همچنین هیچ درد و گرفتگی در زانوی خود احساس نکنید.

البته بخاطر داشته باشید طول دوره نقاهت پس از عمل مینیسک به تشخیص پزشک شما بستگی دارد. پزشک در دروان نقاهت برای شما برنامه تغذیه، ورزشی و حتی فیزیوتراپی و نحوه خوابیدن نیز تعین می‌کند. پس از تمام این دوره همچنان تعدادی حرکات و ورزش‌ها، همچنین بایدها و نباید هایی را به شما می‌گوید، تا بهبودی مینیسک زانو به حداکثر برسد.

 بسیاری از ما هنگام خوابیدن حالت های عجیبی به خود می‌گیریم. ممکن است بد خوابیدن در وضعیت عادی برای ما خطری نداشته باشد. اما بعد از جراحی مینیسک بد خوابیدن شما می‌تواند خطر آفرین باشد. چرا که ممکن است مینیسک باز آسیب ببیند. در ادامه نکاتی را برای نحوه خوابیدن بعد از عمل مینیسک زانو به شما خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

سعی کنید به پشت بخوابید و پای خود روی یک بالش بگذارید. این شیوه خوابیدن به شما کمک می‌کند تا از جابه‌جاشدن پاها که ممکن است منجر به عفونت و خونریزی شود، جلوگیری کنید. همچنین، این روش می‌تواند گردش خون سالم را افزایش دهد که باعث کاهش درد،تورم و جلوگیری از لختگی خون می‌شود. در این حالت، باید توجه داشته باشید که زانوی خود را خم نکنید تا این روش بیشترین بازدهی را داشته باشد.

بهتر است پس از عمل مینیسک زانو هنگام خواب بر روی زانویی که سالم است بخوابید. چرا که فشار وزن بدن شما می‌تواند به زانوی جراحی شده آسیب وارد کند. این آسیب می‌تواند شامل پارگی دوباره مینیسک، باز شدن بخیه یا عفوت شود. البته این روش تنها در صورتی توصیه می‌شود که خوابیدن به پشت برای شما دشوار باشد. در این حالت نیز باید مطمئن شوید که زانویتان کاملاً صاف است.

نحوه ی خوابیدن بعد از عمل مینیسک زانو

تغذیه درست؛ مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو

تغذیه مواد مغذی مانند ویتامین و آنتی اکسیدان ها پس از جراحی مینیسک زانو بسیار موثر است. چرا که این مواد مغذی که اغلب شامل کلیسم، آنتی اکسیدان، ویتامین های E و D می‌شوند که به کمک جذب آن و گردش در ناحیه زانو موجب تسیکن درد و ترمیم بافت آسیب دیده در زانو می‌شوند. در ادامه، مواد غذایی مهمی که باید در رژیم غذایی مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو در نظر گرفته شوند، توضیح داده شده است:

1.     ماست؛ غنی از کلسیم

یکی از مواد غذایی مهم که باید در تغذیه پس از عمل مینیسک زانو در نظر گرفته شود، ماست است. این ماده غذایی دارای خصوصیات آنتی‌بیوتیکی، روی، و پروتئین مفید برای سلامت مفاصل است. ماست با شامل کلسیم نیز به بهبود مفصل مینیسک زانو و به تقویت استخوان‌های مختلف بدنکمک می‌کند.

2.     مصرف مایعات شفاف

در رژیم غذایی پس از جراحی مینیسک ، به مصرف مایعات شفاف نیز توجه دهید. این مایعات شامل آب‌میوه‌های طبیعی مانند آب نارگیل، غوره، زغال‌اخته و سیب هستند. البته فراموش نکنید آبیموه طبیعی آناناس نیز یکی از بهترین راه های برای کمک کردن به ترمیم بافت آسیب دیده زانو است.

3.     مصرف میوه‌های خشک

میوه‌های خشک شده به عنوان یک منبع غنی از آنتی‌اکسیدان و ویتامین‌ها به شدت برای ترمیم و تکسین بافت مینیسک توصیه می‌شوند. مصرف توت‌ها و میوه‌های خشک را در تغذیه پس از جراحی مینیسک زانو را نادیده نگیرید. توت‌ها می‌توانند شامل آجیل‌ها نیز باشندکه همه این موارد منابع غنی از آنتی اکسیدان‌ها هستند. مصرف این مواد غذایی با ارزش را برای مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو فراموش نکنید.

4.     پروتئین فراموش نشود

حداقل در یک وعده غذایی اصلی از پروتئین استفاده کنید. برای تامین پروتئین بدن می‌توانید، سینه مرغ، سفیده تخم مرغ، سبزیجاتی مانند بروکلی، ماهی و لوبیا که حاوی مقادیر با ارزشی از پروتئین هستند استفاده کنید. مصرف درست و به اندازه این پروتئین ها، که به عنوان پروتئین سالم شناخته می‌شوند برای مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو لازم است.

5.     مصرف آجیل و ماهی

این سه مواد غذایی به طور شگفت انگیزی حاویی مقادیر زیادی از چربی های مفید و امگا 3 هستند. برای مثال می‌توانید از ماهی سالامون و قزل آلا برای تامین امگا سه استفاده کنید. اگر مصرف ماهی برای شما مقدور نیست، می‌توانید از قرص روغن ماهی استفاده کنید.

همچنین آجیل‌ها که به طرز فوق‌العاده‌ایی خوشمزه هستند را نیز می‌توانید از تمامی خشکبار فروشی‌ها تهیه کنید و به درمان زانو درد خود کمک کنید. شما می‌توانید این موارد را به عنوان قسمتی از رژیم غذایی خود یا با استفاده از مکمل‌های حاوی این مواد مصرف کنید.

6.     سبزیجات

سبزیجاتی که دارای برگ‌های تیره و سبز هستند، مواد غذایی مفیدی برای بهبود مینیسک و پیشگیری از عوارض احتمالی هستند. چرا که تمامی سبزیجات حاوی مقادیر زیادی از ویتامینC  و K هستند. می‌توانید از سبزیجاتی مانند کلم، کرفس، بروکلی و بسیاری دیگر برای بهبود درد پس از جراحی مینیسک زانو استفاده کنید.

تغذیه بعد از عمل مینیسک زانو

عوارض بعد از عمل مینیسک زانو

پس از انجام هر عمل جراحی، ممکن است عوارض آن شما را درگیر کند. ین عوارض م تا حدی به مراقبت‌های پس از عمل و نحوه اجرای آنها وابسته است. به طور کلی، با رعایت نکاتی که توسط پزشک شما توصیه شده و انجام عمل در مراکز معتبر، عوارضی قابل توجهی  تجربه نخواهید کرد.

در صورتی که مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو به درستی انجام نشده و به آن توجهی نشود، ممکن است در آینده با ابتلا به آرتروز روبرو شوید. همچنین اگر پس از جراحی عدم رعایت بهداشت زخم بعد از جراحی یا مراقبت‌های لازم پس از عمل رعایت نشود، ممکن است ناحیه برش خورده به عفونت دچار شود.

احتمال ایجاد لخته خون و خون‌ریزی‌های شدید در ناحیه انجام عمل وجود دارد. جالب است بدانید با انجام مواردی ساده مانند بالا قرار دادن پا بالا تر از بدن از لخته شدن خون در زانو جلوگیری کرد.

مهم است بدانید که تمامی این عوارض نادر و در تعداد محدودی از افراد رخ می‌دهند. با اجرای مراقبت‌ بعد از عمل مینیسک زانو با دقت، می‌توانید از ابتلا به عوارض پس از عمل جلوگیری کنید.

عوارض بعد از عمل مینیسک زانو

زانوبند زاپیامکس؛ تسریع روند بهوبد مینیسک زانو

هنگامی که شما پس از انجام مراقب های بعد از عمل مینیسک زانو؛ نتیجه مطلوبی دریافت نکردید و درد شما به طور پیوسته برای شما آزار دهنده بود، می‌توانید از زانوبند زاپیامکس برای تسکین درد زانو خود استفاده کنید. همچنین این زانوبند می‌تواند تمامی بیماری‌های مربوط به زانو را درمان کند. توصیه می‌شود حتما از این زانوبند شگفت‌انگیز استفاده کنید.

سخن پایانی

آشنایی با مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو به شما کمک خواهد کرد تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری کنید. آگاهی از اطلاعاتی در رابطه با این مراقبت‌ها از قبیل، نحوه تغذیه، نحوه خوابیدن و عوارض احتمالی در تسریع بهبود زانو به شما خواهد کرد. تمامی مواردی که نیاز است برای درمان سریع‌تر انجام دهید در بخش‌های جداگانه در این متن به طور کامل توضیح داده شد. با به خاطر سپردن آن‌ها خواهید توانست به خوبی از زانو درد خداحافظی کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *