مجله طبی

اصول مراقبت بعد از اوزون تراپی زانو + نکات مهم

اوزون تراپی زانو

0 تا 100 اوزون تراپی زانو

اوزون تراپی زانو، یک تکنیک پزشکی است که در سال‌های اخیر به دلیل تاثیرگذاری قابل توجه در تسکین دردهای زانو، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. پس از انجام اوزون تراپی، باید مراقبت‌های خاصی صورت بگیرد تا بهترین نتیجه حاصل شده و بیمار نیز بهتر روند بهبودی را طی کند.

اما سوال اینجاست که چه فعالیت‌هایی باید بعد از اوزون تراپی انجام دهیم و از کدام فعالیت‌ها پرهیز کنیم؟ در این مطلب از ایران طب مگ، قصد داریم اقدامات مراقبتی لازم پس از اوزون تراپی زانو را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

روش‌های مراقبت بعد از اوزون تراپی زانو

از جمله تکنیک‌های ساده‌ای که باید حتما پس از انجام اوزون تراپی، مورد توجه قرار دهید، موارد زیر را داریم:

1.      استراحت و محدود کردن فعالیت‌ها

بسیار مهم است که پس از انجام اوزون تراپی، به زانوی خود استراحت کافی بدهید و از وارد کردن فشار بیش از حد به آن، اجتناب کنید. فعالیت‌های همراه با ضربه، مانند دویدن یا پریدن، به مفصل زانو فشار وارد کرده و باید حتما محدود شوند. در عوض تمرینات ملایم مانند شنا کردن یا دوچرخه سواری (البته با موافقت پزشک)، مناسب هستند.

2.      یخ درمانی، چند بار در روز

قرار دادن کمپرس یخ، روی زانوی درمان شده، به کاهش تورم و هر گونه ناراحتی در این ناحیه، کمک می‌کند. برای این منظور، لازم است که از یک کیسه یخ پیچیده شده در یک پارچه یا حوله تمیز، استفاده کنید. کمپرس یخ را برای مدت چیزی بین 15 تا 20 دقیقه، روی زانو قرار دهید و هر روز چند بار این کار را در فواصل منطقی، تکرار کنید.

نکته: به خاطر داشته باشید که همیشه از یک مانع، مثل حوله، بین کیسه یخ و پوست خود، برای جلوگیری از سوختگی ناشی از یخ، استفاده کنید.

روش های مراقبت بعد از اوزون تراپی زانو

3.      استفاده از داروهای مسکن و ضدالتهاب

پزشک ممکن است داروهای مسکن یا ضدالتهاب، برای مدیریت هر گونه ناراحتی یا درد پس از درمان با اوزون، تجویز کند. لازم است که دوز و برنامه تجویز شده برای مصرف این داروها را رعایت کنید تا پس از اوزون تراپی زانو، دردی احساس نکنید. البته معمولا می‌توان از استامینوفن نیز به عنوان یک مسکن و ضدالتهاب، بدون نسخه پزشک، در دوزهای 8 ساعت یک بار، استفاده کرد.

به هر ترتیب توصیه می‌شود که پیش از مصرف هر گونه داروی مسکن یا ضدالتهابی، با پزشک مشورت کنید و در صورتی که از داروهای دیگری استفاده می‌کنید، به پزشک اطلاع دهید.

مطلب مرتبط  9 ویتامین برای زانو درد؛ بهترین درمان برای مقابله با آرتروز

4.      استفاده از زانوبند مناسب و موثر

برای آن که از تورم مفصل زانو جلوگیری کنید، لازم است که پس از اوزون تراپی، حتما از زانوبند مناسب، استفاده کنید. با پوشیدن زانوبند، مفصل زانو صاف و محکم در جای خود قرار گرفته و عارضه ورم کردن در این ناحیه را نخواهیم داشت. دقت داشته باشید که اگر زانوبند استاندارد نباشد، ممکن است بدتر باعث مشکل شده و وضعیت زانو را به جای بهبودی، با مشکل همراه سازد. از این روی حتما برای انتخاب و خرید زانوبند طبی، بررسی و توجه کافی داشته باشید.

5.      بالا قرار دادن زانو نسبت به سطح قلب

همین طور بهتر است موقع استراحت کردن، زانوی خود را بالاتر از سطح قلب قرار دهید. به این شکل تجمع مایع کمتر شده و ورم نیز کاهش پیدا می‌کند. البته در انجام این کار زیاده‌روی نکرده و چند ساعتی در روز، موقع استراحت و دراز کشیدن، زانو را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید. برای انجام این کار، می‌توانید از یک بالشت نرم و راحت، زیر زانوی خود، استفاده کنید.

6.      فیزیوتراپی و توانبخشی مطابق برنامه‌ریزی

بسته به شرایط خاص شما، پزشک ممکن است فیزیوتراپی را به عنوان بخشی از روند بهبودی پس از اوزون تراپی زانو، توصیه کند. تمرینات فیزیوتراپی، به بهبود قدرت، انعطاف‌پذیری و دامنه حرکت زانو، کمک خواهد کرد. این مهم است که با پشتکار کامل، جلسات فیزیوتراپی را دنبال کرده و در تمام جلسات آن، شرکت کنید.

7.      اجتناب از گرما و سرمای شدید

توصیه می‌شود که پس از انجام اوزون تراپی زانو، از قرار دادن زانوی درمان شده در معرض گرمای بیش از حد مانند سونا یا جکوزی و همچنین سرمای شدید مانند حمام یخ، خودداری کنید. دمای شدید (چه سرما و چه گرما)، می‌تواند در روند بهبودی اختلال ایجاد کرده و به طور بالقوه علائم را بدتر کند.

درمان زانو درد با اوزون تراپی زانو

8.      ملاقات با پزشک برای بررسی وضعیت بیمار بعد از جراحی

به طور منظم، جلسات ملاقات با پزشک را دنبال کنید تا میزان پیشرفت پس از اوزون تراپی زانو، مشخص شده و در صورت نیاز مداخلات پزشکی دیگر نیز صورت بگیرد. پزشک معاینات لازم را انجام داده و در صورتی که نیاز باشد، دارو یا دستورالعمل‌های دیگری را تجویز خواهد کرد.

به خاطر داشته باشید که روند بهبودی هر فردی منحصر به فرد است، بنابراین توجه به سیگنال‌های بدن، اهمیت زیادی دارد. اگر درد بیش از حد، تورم طولانی مدت یا هر گونه علائم نگران کننده را تجربه کردید، فوراً برای ارزیابی و راهنمایی با پزشک خود تماس بگیرید.

در واقع دستورالعمل‌های مراقبتی که در اینجا ذکر شده است، توصیه‌های کلی را ارائه می‌دهند، اما ضروری است که با پزشک، برای مشاوره شخصی متناسب با شرایط خود، مشورت کنید.

سخن پایانی

همان طور که در این مطلب از ایران طب مگ دیدیم، روش‌های مراقبت پس از انجام اوزون تراپی زانو، ساده و در عین حال کاملا موثر هستند. به جز مواردی که در بالا ذکر شد، شما چه راهکارهای دیگری را برای تسریع کاهش درد زانو و بهبودی بعد از اوزون تراپی، می‌شناسید که در این مطلب به آن‌ها، اشاره‌ای نشده باشد؟ حتما این موارد را در بخش نظرات با ما و دیگر کاربران وب سایت، به بحث و اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

بهترین رژیم غذایی بعد از اوزون تراپی زانو چیست؟

مصرف پروتئین کافی و همین طور ماهی و دیگر غذاهای دریایی، بعد از انجام اوزون تراپی، موثر و مفید خواهد بود.

تا چه مدت بعد از اوزون تراپی زانو، نباید اجسام سنگین بلند کرد؟

لازم است که حداقل برای مدت 3 تا 4 روز، از بلند کردن اجسام سنگین، خودداری شود.

چه مدت بعد از اوزون تراپی زانو، امکان حمام کردن، وجود دارد؟

از این جهت با مانعی روبرو نیستیم و می‌توان به راحتی با مراقبت از زانو، حمام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *