مجله طبی

قرص غضروف ساز زانو | بهترین قرص غضروف ساز زانو

قرص غضروف ساز زانو

قرص غضروف ساز زانو تا چه حد موثر است؟ گلوکزامین یک ترکیب طبیعی است که در غضروف یافت می‌شود. به شکل مکمل، این ماده از پوسته صدف ها  برداشت یا در آزمایشگاه ساخته می شود. اشکال مختلفی از گلوکزامین وجود دارد، از جمله گلوکزامین سولفات، گلوکزامین هیدروکلراید و Nاستیل گلوکزامین. افراد از گلوکزامین سولفات به صورت خوراکی برای درمان زانو درد ناشی از التهاب و باسازی غضروف‌ها استفاده می‌کنند.  در این مقاله درباره قرص غضروف ساز زانو مطالبی را در سایت فروشگاهی ایران طب مگ بیان خواهیم کرد.

نحوه عملکرد قرص غضروف ساز و تاثیر گلوکزآمین

در جریان استئوآرتریت، تخریب تدریجی غضروف منجر به درد، تورم و سایر علائم می شود. گلوکزامین و کندرویتین دارای خواص ضد التهابی هستند. دکتر Chris D’Adamo، مدیر تحقیقات و آموزش در مرکز دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند می‌گوید: « گلوکزامین و کندرویتین از طریق مکانیسم‌های مختلف دارای برخی اثرات محافظت از غضروف هستند. گلوکزامین و کندرویتین از سلول‌هایی به نام کندروسیت محافظت می‌کنند که به حفظ ساختار غضروف یاری می رسانند.

اثر قرص غضروف ساز زانو و گلوکز امین بر بدن

گلوکزامین و کندرویتین بی خطر در نظر گرفته می شوند و هیچ گونه عوارض جانبی جدی در مطالعات گزارش نشده است. با این حال، این مکمل ها می توانند با رقیق کننده های خون مانند وارفارین (کومادین) تداخل داشته باشند. آنها همچنین ممکن است بر سطح قند خون تأثیر بگذارند.  

تحقیقات نشان می دهد که آنها فشار چشم را افزایش می‌دهند که ممکن است خطر ابتلا به گلوکوم را افزایش دهد. اگر دیابت یا گلوکوم دارید، ممکن است لازم باشد از مصرف این مکمل‌ها بپرهیزید. یا از پزشک خود بخواهید سطح قند خون و فشار چشم شما را با دقت بیشتری در حین مصرف آن‌ها کنترل کند.

قرص تقویت زانو، گام هایی برای پیشگیری از زانو درد

پزشک احتمالا برای شروع، داروهای ضد درد و ضد التهابی بدون نسخه (OTC) پیشنهاد می‌کند. اگر این داروها مؤثر نبودند تجویزهای قوی‌تری نیز وجود دارد.  همچنین نقش کل این داروها در کنترل درد و درمان آن کلیدی است. زیرشاخه‌های زیادی از این قرص آرتروز زانو وجود دارد که به جلوگیری از التهاب دردناک و آسیب مفاصل کمک می‌کنند. نمونه‌هایی از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی که به عنوان قرص زانودرد مهم هستند:

 • آسپرین: یک داروی بدون نسخه استروئیدی است که درد و التهاب را درمان می‌کند.
 • ایبوپروفن: یک NSAID است که هم به صورت OTC و هم به صورت تجویزی موجود است. مصرف طولانی مدت ایبوپروفن به دلیل خطر خونریزی معده و حمله قلبی توصیه نمی‌شود.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) توصیه می‌کند که نباید بیش از 10 روز ایبوپروفن مصرف کرد مگر اینکه پزشک تاکید کند.

 • ناپروکسن و ناپروکسن سدیم برای درمان درد و التهاب OA استفاده می‌شود.

ناپروکسن فقط با نسخه در دسترس است ولی ناپروکسن سدیم بدون نسخه نیز قابل تهیه است. دوزهای بالاتر ناپروکسن سدیم نیز به صورت نسخه‌ای موجود است.

برخی از عوارض جانبی ناپروکسن و ناپروکسن سدیم عبارتند از:

 • سوزش سردل
 • دل درد
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • سردرد
 • سرگیجه
 • خواب آلودگی

سایر قرص‌های ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) برای زانو درد عبارتند از:

 • سلکوکسیب
 • دیفلونیزال
 • اتودولاک
 • فنوپروفن (نالفون)
 • فلوربیپروفن
 • ایندومتاسین (ایندوسین)
 • کتوپروفن
 • کتورولاک
 • مکلوفنامات
 • مفنامیک اسید (Ponstel)
 • ملوکسیکام (موبیک)
 • نابومتون
 • اگزاپروزین
 • پیروکسیکام
 • سولینداک
 • تولمتین

البته درمورد مصرف این قرص‌ ها و دوز مناسب حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

برای درمان زانو درد از زانوبند زاپیامکس استفاده کنید.
قرص ویتامین برای زانو درد

کم یا زیاد بودن ویتامین در عملکرد مفاصل و زانو تاثیر مستقیم دارند. به گونه ای که یکی از راه های تشخیص ریشه زانو درد تجویز آزمایش برای سنجش ویتامین های بدن است. در این جا به برخی از مهمترین ویتامین ها برای تقویت زانو اشاره می کینم:

امگا 3

روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است، مواد مغذی ضروری که با التهاب مقابله می‌کنند. دکتر اسکات می‌گوید: “مطالعات محدودی وجود داشته است که به طور مداوم فواید روغن ماهی را بر سلامت مفاصل و غضروف نشان داده است”.

کورکومین لیپوزومی مانا

لیپوزوم ها می‌توانند به طور چشمگیری جذب مواد مغذی را افزایش دهند. همچنین به کاهش درد مفاصل، درد عضلانی و خستگی کمک خواهد کرد. کورکومین می تواند استرس را کاهش دهد و پوستی را تقویت کند. این قرص از مواد طبیعی بدون مواد افزودنی تهیه شده است.

ویتامین دی

ویتامین D از سلامت استخوان ها حمایت می‌کند. به همین دلیل است که برخی معتقدند مکمل ویتامین D می‌تواند در کمک به سلامت مفاصل مفید باشد. برخی تحقیقات وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف مکمل ویتامین D می‌تواند به درد و التهاب آرتریت و جلوگیری از  فرسایش غضروف و زانو درد کمک کند.

ویتامین D یک منبع عالی برای بدن است، به شما کمک می کند کلسیم را حفظ کنید، که به دندان های شما نیز کمک می کند. البته سطوح بالای این ویتامین می تواند با چندین دارو تداخل داشته باشد. مهمتر از همه، سطوح بالای ویتامین D ممکن است شما را در معرض خطر هیپرکلسمی قرار دهد. سایر داروهای ترکیب شده با مکمل ویتامین D نیز می توانند بر نحوه پردازش مکمل تأثیر بگذارند.

ویتامین E

مردم اغلب برای حمایت از سیستم ایمنی خود به ویتامین E روی می‌آورند؛ زیرا این ویتامین یک آنتی اکسیدان است. با این حال این ویتامین E می‌تواند پیشرفت آرتروز را کاهش دهد و رشد سلول‌های غضروفی جدید را تقویت کند. با این حال، بسیاری از این تحقیقات به مطالعه بیشتر نیاز دارد. همانطور که گفته شد، ویتامین E مکمل خوبی برای حفظ چرخش شما است؛ زیرا بینایی و سلامت مغز را نیز تقویت می‌کند. فقط توجه داشته باشید که ممکن است با رقیق کننده های خون تداخل داشته باشد و شما را در معرض خطر خونریزی قرار دهد.

قرص غضروف و بهترین قرص برای زانو درد

مهمترین مواردی که می‌تواند در تقویت غضروف‌ها و حفظ سلامت زانوها مفید باشد، شامل تغذیه مناسب، تمرینات تقویتی، استراحت منظم و مشاوره پزشکی است. اما برخی مواد طبیعی و مکمل‌ها هم می‌توانند در این فرآیند کمک کنند. در این جا به چند نمونه از قرص های غضروف ساز اشاره می کنیم:

قرص آلفلکسیل آلفا

آلفلکسیل آلفا یک ترکیب ویتامینی و معدنی است که به عنوان یک مکمل غذایی در نظر گرفته می‌شود. این محصول شامل ویتامین D3 (آلفا توکوفرول)، کلسیم، فسفر، منگنز، روی و مس است. تقویت استخوان‌ها می‌کند. ترکیبات تشکیل‌دهنده‌ی این قرص به عنوان مواد معدنی مهم در ساختار استخوان‌ها حضور دارند. به همین ترتیب،  آلفلکسیل آلفا از طریق ارتقاء وضعیت ویتامین D و کلسیم، به تقویت استخوان‌ها و بهبود سلامت زانوها از طریق تقویت بافت غضروف‌ها کمک می‌کند.

کپسول تریپل فلکس نیچرمید

کپسول تریپل فلکس نیچرمید یک مکمل غذایی است که ادعا می‌شود می‌تواند به بهبود سلامتی مفاصل زانو و غضروفها کمک کند. این مکمل شامل ترکیبی از گلوکوزامین، کندروئیتین و متیل‌سولفونیل متان (MSM) می‌باشد. گلوکوزامین و کندروئیتین به عنوان مهمترین مواد سازنده غضروف مفاصل شناخته می‌شوند و ادعا می‌شود که مصرف آنها ممکن است به تقویت غضروفها و بهبود وضعیت مفاصل کمک کند. همچنین، MSM نیز به عنوان یک منبع گوگرد آلی شناخته می‌شود و ممکن است در بهبود التهاب‌ها و درد مفاصل نقش داشته باشد.

اگر قصد استفاده از مکمل‌های غذایی را دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که تداخلی با وضعیت سلامتی شما ندارد. در ادامه، برایتان خواهیم گفت که چه موادی در قرص ها باعث ترمیم غضروف می شود:

 • کندرویتین: ماده‌ای که در غضروف اطراف مفاصل یافت می‌شود و به غضروف در حفظ آب کمک می‌کند.
 • گلوکزامین: ماده‌ای که به طور طبیعی در بدن وجود دارد و یک بلوک ساختمانی برای غضروف است، بافت همبند که در مفاصل از انتهای استخوان‌ها محافظت می‌کند.
 • کلاژن: یک پروتئین در بدن است که ساختار و پشتیبانی از عضلات، استخوان‌ها، بافت‌های مفاصل و غیره را فراهم می‌کند. کلاژن با غضروف سازی به ترمیم بافت مفصل کمک می‌کند‌
 • روغن ماهی: از دو اسید چرب امگا 3 به نام های ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) تشکیل شده است که دو اسید چرب اصلی موجود در ماهی هستند.
 • زردچوبه:یک سبزی ریشه دار حاوی پلی فنل کورکومین است که ترکیب فعالی است که منشا رنگ زرد، زردچوبه است و فواید ضد التهابی دارد که تحقیقات نشان می‌دهد ممکن است در غضروف‌سازی نیز تأثیر داشته باشد.
 • متیل سولفونیل متان (MSM): شکل ارگانیک گوگرد که ممکن است درد و تورم را کاهش داده و علائم را در افراد مبتلا به آرتروز بهبود بخشد.
 • کندر : عصاره‌ای است که از رزین پوست درخت بوسولیا به دست می آید. تحقیقات محدودنشان می‌دهد که ممکن است ترمیم غضروف و مفاصل را در کمتر از هشت هفته نشان دهد.
 • اسید یالورونیک H: ماده‌ای‌ژل مانند که در روان کردن مفاصل و در رشد غضروف و استخوان نقش دارد. حتی می‌تواند به کاهش التهاب مفاصل کمک کند و در مکمل‌های خوراکی و از طریق تزریق در دسترس است.

درمان های مکمل حاصل پیشرفت تکنولوژی

بی شک هرکدام از این داروها عوارضی در پی دارد و بسیاری از افراد به دلیل همین حساسیت ها  نمی توانند قرص ها را مصرف کنند. خبر خوش این است که با پیشرفت علم دیگر نیازی به مصرف قرص های پر عوارض نیست. شما می توانید با خرید زانو بند زاپیامکس بی هیچ دغدغه ای از شر درد های زانو خلاص شوید و زانویتان را درمان کنید. زانوبند زاپیامکس یکی از جدیدترین محصولات شرکت زایس ترونیک آلمان است که از لحاظ تکنولوژی و اثرگذاری با فیزیوتراپی برابر است. زیرا در زاپیامکس از همان تکنولوژی‌های رایج و موثر فیزیوتراپی و توان‌بخشی استفاده می‌شود که شامل سه تکنولوژی، اولتراسوند، انفرارد و کِلاک پالس هستند.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه قرص غضروف ساز زانو

چه قرصی برای غضروف خوب است؟

افراد از گلوکزامین سولفات به صورت خوراکی برای درمان یک بیماری دردناک ناشی از التهاب، تجزیه و در نهایت از بین رفتن غضروف (استئوآرتریت) استفاده می کنند.

آیا می توان غضروف زانو را ترمیم کرد؟

در این مورد هنوز علم پزشکی پاسخ قاطعی ارائه نداده است. اما به نظر می رسد احتمال بازسازی غضروف بسیار کم است و با عوامل خارجی مانند زانوبند زاپیامکس می توان از پیشروی ود در  جلوگیری کرد.

چگونه می توانم غضروف زانو خود را به طور طبیعی ترمیم کنم؟

چگونه از سایش غضروف جلوگیری کنیم؟

برای شروع، فعالیت هایی مانند شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی تند را امتحان کنید. برای استحکام در مفاصل زانو، اسکات روی دیوارو بالا بردن ساق پارا هر روز تکرار کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *