مجله طبی

سلکوکسیب دیسک کمر را درست مصرف کنید؛ مسکن درد کمر

سلکوکسیب دیسک کمر را درست مصرف کنید

سلکوکسیب دیسک کمر دارویی بسیار رایج و موثر است. سلکوکسیب یکی از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) است که در نقش یک مهارکننده سلکتیو از آنزیمCOX-2  عمل می‌کند.  COX-2آنزیمی است که در تولید پروستاگلاندین‌ها نقش ایفا می‌کند و سلکوکسیب با مهار آنزیم درد از التهاب‌ها می کاهد. برای اطلاع بیشتر از نحوه اثر سلکوکسیب دیسک کمر و تسکین درد در این ناحیه تا انتهای این مطلب از ایران طب مگ با همراه باشید.

سلکوکسیب دیسک کمر؛ دارویی برای فراموشی دردها

سلکوکسیب، از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی است که برای درمان کمردرد تجویز می‌شود. این دارو برای درمان درد، ورم و خشکی ناشی از ساییدگی مفصل یا استئوآرتریت، آرتروز، اسپوندیلیت انکیلوزان و رماتیسم مفصلی به کار می‌رود. با داروی سلکوکسیب می‌توان دردهای ناشی از پیچیدن مفاصل و رگ به رگ شدن، کوبیدگی عضلات و کشیدگی تاندون‌ها و لیگامان‌ها را تسکین داد و تورم و درد بورسیت‌ها را به کم ترین حد خود رساند. برخی سلکوکسیب را به عنوان بهترین داروی تسکین التهاب و درد و سلکوکسیب دیسک کمر می‌شناسند.

سلکوکسیب در کپسول‌های 50، 100، 200 و 400 میلی گرم موجود است و برای جلوگیری از ناراحتی معده باید همراه با غذا یا شیر مصرف شود. دوزهای معمول از 200 تا 400 میلی گرم در روز متغیر است، در ابتدا مصرف آن 400 میلی گرم در روز اول و سپس 400 میلی گرم دو بار در روز به مدت یک هفته است. به بیماران توصیه می شود تا 30 دقیقه پس از مصرف سلکوکسیب از دراز کشیدن خودداری کنند‌.

بیماریهایی که با سلکوکسیب درمان می شود

سلکوکسیب دیسک کمر به طورکلی برای کاهش التهاب و درد در بیماری‌های مختلف مانند التهابات مفصلی مزمن (مثل آرتریت روماتوئید) مصرف می‌شود. این داروها به عنوان ضدالتهاب‌های غیراستروئیدی (NSAIDs) نیز شناخته می‌شوند. سایر موارد مصرف سلکوکسیب عبارتند از:

 • آرتروز: سفتی، درد و تورم مفاصل – به ویژه به دنبال عدم تحرک – از علائم مکرر آرتروز هستند که ممکن است با سلکوکسیب برطرف شوند.
 • روماتیسم مفصلی: تورم و التهاب مفاصل که مشخصه آرتریت روماتوئید است اغلب با سلکوکسیب قابل کاهش است. برخلاف داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری (DMARDs) که برای آرتریت روماتوئید استفاده می‌شود، سلکوکسیب به خود بیماری رسیدگی نمی کند. کاهش این علائم افراد را قادر می‌سازد تا از نظر بدنی فعال تر باشند.
 • آرتریت روماتوئید نوجوانان: التهاب، سفتی، حساسیت، تورم و درد در مفاصل، و همچنین بثورات و تب، اغلب با آرتریت روماتوئید نوجوانان تجربه می‌شود. سلکوکسیب یا سایر NSAIDها اغلب تنها داروهای مورد نیاز برای این بیماری هستند. سلکوکسیب می‌تواند همه علائم بثورات را تسکین دهد.
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان: سفتی عضلات اوایل صبح، درد و التهاب ساکروایلیاک، و درد در ناحیه کمر، لگن یا باسن در این نوع آرتریت معمول است. سلکوکسیب درد، التهاب و سفتی را درمان می‌کند.
 • گردن درد و کمر درد جاهای دیگر: توانایی سلکوکسیب دیسک کمر در کاهش درد و التهاب، در درمان کشیدگی، رگ به رگ شدن، سردرد، درد قاعدگی و دردهای ناشی از فعالیت بیش از حد مفید است.
 • درد بعد از جراحی: سلکوکسیب زمانی که به تنهایی یا در ترکیب با سایر داروها برای تسکین درد پس از جراحی از جمله جراحی تعویض مفصل مصرف شود، می‌تواند مفید باشد.
 • کمر درد مزمن و دیسک کمر علائم این بیماری رایج شامل التهاب و همچنین درد است. هر دو را می‌توان با سلکوکسیب تسکین داد.

با این حال، تجویز و مصرف دقیق داروها توسط یک پزشک ضروری است، زیرا داروهای مختلف برای شرایط مختلف مناسب هستند و ممکن است عوارض جانبی داشته باشند.

خوردن سلکوکسیب دیسک کمر به دستور پزشک

هنگام مصرف سلکوکسیب دیسک کمر مراقب باشید

قبل از مصرف سلکوکسیب یا هر داروی دیگر، برخی نکات را باید در نظر داشته باشید:

 1. مشاوره پزشکی: قبل از شروع مصرف سلکوکسیب یا هر دارو دیگری، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
 2. حساسیت به داروها: اگر به سابقه حساسیت یا عوارض ناخواسته در پاسخ به داروهای NSAIDs دارید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
 3. بارداری و شیردهی
 4. عوارض جانبی: با پزشک خود در مورد عوارض جانبی ممکن بحث کنید. علائمی مانند درد معده، تغییرات در رنگ ادرار، تورم یا علائم دیگر ناشی از مصرف دارو را به پزشک خود گزارش دهید.
 5. مصرف داروهای دیگر: برخی داروها و مکمل‌های غذایی ممکن است با سلکوکسیب تعامل داشته باشند و باعث افزایش یا کاهش اثرات جانبی یا موارد دیگر شوند.

همیشه بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا نکات دقیق‌تری در مورد مصرف سلکوکسیب برای شرایط خاص شما دریافت کنید.

درباره محصول درمان کمردرد کمربند پلاتینر بیشتر بخوانید!

نحوه اثر گذاری سلکوکسیب دیسک کمر چگونه است؟

سلکوکسیب نوعی آنزیم به نام سیکلواکسیژناز Cyclo-oxygenase را در بدن مهار می‌کند. آنزیم سیکلواکسیژناز مسئول تهیه ماده شیمیایی به نام پروستاگلاندین است که موجب بروز التهاب و درد در بدن می‌شود. پس سلکوکسیب با مهار آنزیم سیکلواکسیژناز موجب می‌شود تا مقدار پروستاگلاندین بدن کم شده و درد و التهاب هم کاهش یابد. در بدن دو نوع سیکلواکسیژناز وجود دارد و سلکوکسیب فقط نوع دوم آنرا مهار می‌کند و روی تولید پروستاگلاندین‌هایی که موجب محافظت دیواره معده می‌شوند تأثیری ندارد. البته باید اشاره کنیم که از داروهای ضد التهابی می‌توان برای درد ناشی از اسپاسم عضلانی، رگ به رگ شدن و هر گونه التهاب یا تورم استفاده کرد.

تداخل دارویی سلکوکسیب برای کمر درد با دیگر داروها

مصرف سلکوکسیب گاهی تداخل ایجاد می‌کند. برخی داروها، گیاهان یا ویتامین‌ها هستند سبب این تداخل خواهند شد. برای مثال ناپروکسن یا سلکوکسیب هر دو جزء داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) هستند. اما آن دو قرص با هم تجربه عوارض تداخل دارویی را برای بیمار به دنبال دارد. بنابراین اگر هر یک از داروهای زیر را مصرف می‌کنید، قبل از استفاده از سبکس به پزشک خود اطلاع دهید.

 1. داروهای ضدافسردگی (مانند لیتیم، فلووکسامین و پاروکستین)
 2. داروهای رقیق کننده خون (مانند وارفارین و آسپرین)
 3. داروهای استروئیدی (مانند پردنیزون ) داروهای قلب و فشار خون (مانند پراسوگرل)
 4. داروهای ضد قارچ (مانند فلوکونازول) مصرف قرص سلکوکسیب با این داروها احتمال خونریزی داخلی یا افزایش سکته قلبی را بالا می‌برد.

به طورکلی ممکن است مصرف همزمان سلکوکسیب با داروهای دیگر نیز تداخل دارویی داشته باشد. بنابراین، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید که در حال حاضر چه داروهایی مصرف می‌کنید.

مصرف سلکوکسیب دیسک کمر

عوارض جانبی سلکوکسیب دیسک کمر چیست؟

سلکوکسیب برای دیسک کمر ممکن است عوارض جانبی داشته باشد که باید مورد توجه قرار بگیرند. اگر هر یک از این علائم در شما رخ داد، به پزشک خود اطلاع دهید:

 1. عوارض گوارشی: مانند درد معده، تغییرات در رفتار روده، ترشحات معده‌ای، یبوست یا اسهال.
 2. عوارض کلیوی: تغییرات در رنگ ادرار، مشکلات در ادرار رفتن، و یا علائم مشکوک دیگر.
 3. عوارض قلبی: درد در قفسه سینه یا تغییر در ضربان قلب.
 4. عوارض پوستی: ایجاد زخم، قرمزی، خارش یا علائم حساسیت.
 5. عوارض نورولوژیک: تغییرات در دید، گوش‌ها یا علائم دیگر.
 6. عوارض تنفسی: مشکل در تنفس، سرفه خونی یا علائم دیگر.
 7. ایجاد تورم: تورم صورت، دهان، لبها، زبان یا گلو.
 8. عوارض روانی: تغییرات در خلق و خو، افسردگی یا علائم دیگر.

در دوره مصرف سلکوکسیب، با پزشک خود همکاری کنید و همه تغییرات در وضعیت سلامتی خود را به او گزارش دهید.

جایگزین‌ برای سلکوکسیب دیسک

امروزه با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از بیماران استفاده از محصولات تکنولوژیک را به مصرف دارو ترجیح می دهند. زانوبند زاپیامکس برای درد زانو و کمربند پلاتینر درمان قطعی برای کمر درد نمونه ای از این تولیدات است که این روزها طرفداران بسیای یافته است و دردهای شدید زانو و کمر را به خوبی درمان کرده است. نظرات کاربران درباره این دو محصول گواه ادعای ماست. این دو محصول جایگزینی مطمئن برای دارو به شمار می‌رود.

همه چیز درباره سلکوکسیب دیسک کمر

سلکوکسیب اغلب در درمان دردهای مرتبط با التهاب، از جمله کمردرد خفیف تا متوسط ناشی از دیسک کمر، به کار می‌رود و این دارو می‌تواند کمک کند تا علائم التهابی کمردرد کاهش یابد. سلکوکسیب یک نمونه از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است که برای تسکین درد، رفع التهاب و کاهش تورم در مفصل استفاده می‌شود. در این مقاله درباره قرص سلکوکسیب و کمر درد توضیحاتی ارائه دادیم. سعی کردیم اطلاعاتی درباره نحوه مصرف، تداخل دارویی و عوارض سلکوکسیب برای کمر درد در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید آگاهانه دردتان را کاهش دهید و به زندگی عادی بدون کمر درد برگردید.

سلکوکسیب ۱۰۰ برای چیست؟

از دوز 100 سکلکوکسیب برای دردهای التهابی، دردهای عضلانی و مفصلی، التهابات مفاصل که موجب زانو درد یا کمر درد می‌شوند یا همچنین در درمان برخی اختلالات روماتولوژیک استفاده می‌کنند.

قرص سلکوکسیب برای کمر درد با چه برندهایی در بازار موجود است؟

برندهای خارجی سلکوکسیب (سلبرکس، کوبیکس)، برندهای ایرانی سلکوکسیب (سلکسیب، سبکس، سلبرین، سلکسوسد، دروکسیب)

‫5/5 ‫(1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *