مجله طبی

قرص ناپروکسن برای درد کمر + راهنمای مصرف و عوارض احتمالی

قرص ناپروکسن برای درد کمر

قرص ناپروکسن برای درد کمر، یکی از بهترین داروهایی است که بلافاصله التهابات مفاصل کمر و عضلات را کاهش داده و تسکین‌دهنده فوری به حساب می‌آید. از آن جایی که کمر درد، معمولا به صورت مزمن خود را نشان داده و تحمل آن نیز برای فرد، به راحتی امکان‌پذیر نیست؛ باید خیلی زود از یک مسکن مناسب، استفاده شود. اما این که ناپروکسن چطور عمل کرده و عوارض و تداخلات دارویی آن چیست، سوالاتی هستند که باید پاسخ آن‌ها را مرور کنیم. در این مطلب قصد داریم نگاهی به این موارد ذکر شده و اثربخشی ناپروکسن، به عنوان مسکن فوری برای درد کمر، بپردازیم. در این مطلب از ایران طب مگ ، با ما همراه باشید.

قرص ناپروکسن، چطور کمر درد را تسکین می‌دهد؟

قرص ناپروکسن، یک داروی ضدالتهاب است که با کاهش دادن میزان پروستاگلاندین‌ها در بدن، درد و التهاب را کاهش می‌دهد. در واقع با پایین آمدن سطح پروستاگلاندین‌ها در محل درد که عامل التهاب هستند، فرد آزار کمتری را تجربه کرده و رفته رفته شدت درد، کاهش می‌یابد.

از این قرص برای دردهای عضلانی کمر، دیسک کمر، آرتروز، گردن درد و حتی دردهای مربوط به دوران پریود و نقرس نیز استفاده می‌شود. در واقع دامنه اثربخشی ناپروکسن، در تسکین درد و التهاب، بسیار گسترده بوده و با توجه به عوارض کم و محدودی که دارد، معمولا یکی از انتخاب‌های اول پزشکان برای تسکین درد، تورم و التهاب است.

قرص ناپروکسن و کاهش درد فوری

نحوه مصرف قرص ناپروکسن برای درد کمر

دقت داشته باشید که بسته به نوع درد (این که مربوط به دیسک کمر بوده یا عضلات این بخش از بدن را درگیر کرده باشد و سایر موارد)، پزشک ممکن است دوزهای متفاوتی از قرص ناپروکسن را تجویز کند.

نوع بیماری و درددوز تجویزی
دردهای مفصلی1 تا 2 دوز در شبانه روز (500 تا 1000 میلی گرم)
دردهای استخوانی و دیسک کمر3 تا 4 دوز در شبانه روز (دوز اول 500 میلی گرم و دوزهای بعدی 250 میلی گرم)

در نظر داشته باشید که این دوزها، لزوما برای همه افراد یکسان نیست و به احتمال زیاد بسته به شرایط بیمار، نظر پزشک نسبت به میزان دوز در هر وعده و تعداد دفعات مصرف قرص در شبانه‌روز، متفاوت خواهد بود. در این جدول تنها نگاهی اجمالی و نسبی به دستور مصرف ناپروکسن داشتیم.

نکته مهم: مطابق چیزی که در خصوص اکثر مسکن‌های ضدالتهاب داریم، قرص ناپروکسن نیز باید در افراد مبتلا به بیماری‌های کبدی یا کلیوی، با احتیاط مصرف شده و حتما پزشک در جریان این بیماری‌ها قرار بگیرد. معمولا دوزهای تجویزی برای این بیماران، نسبت به افراد عادی، کمتر خواهد بود.

ناپروکسن معمولی برای کمر درد بهتر است یا ناپروکسن سدیم؟

به طور معمول برای تسکین کمر درد و دردهای مشابه چون زانو درد، همان ناپروکسن معمولی تجویز می‌شود. در شرایطی که درد بسیار حاد شده و شدت آن بیش از اندازه باشد، ممکن است پزشک ناپروکسن سدیم را به جای نمونه معمولی آن، تجویز کند. به این دلیل که ناپروکسن سدیم، اثربخشی بیشتری داشته و نسبت به نوع معمولی این قرص نیز، سریع‌تر عمل خواهد کرد.

عوارض قرص ناپروسکن برای کمردرد

اگرچه ناپروکسن، یکی از مسکن‌هایی است که کمترین عوارض را به خود اختصاص داده، اما در بعضی مواقع (معمولا با دوزهای بالای مصرف یا طولانی شدت مدت استفاده)، ممکن است افراد برخی از این عوارض را تجربه کنند:

 • حالت تهوع
 • سوزش معده
 • سرگیجه
 • خواب‌آلودگی
 • درد معده
 • سردرد خفیف تا شدید

توجه داشته باشید که ممکن است تنها یکی از این عوارض یا چند تایی از آن‌ها در فرد دیده شوند. البته در صورت تشدید عوارض یا ادامه‌دار شدن آن‌ها، باید حتما با پزشک مشورت کرده یا به اورژانس مراجعه داشته باشید.

بهترین مسکن برای دیسک کمر

تداخلات دارویی قرص ناپروکسن

قرص مسکن ناپروکسن، به عنوان یک ضدالتهاب، با برخی از داروهای دیگر تداخل داشته و نباید همزمان مصرف شده یا حتما با پزشک پیش از شروع به استفاده از این قرص، مشورت شود. از جمله داروهایی که با ناپروکسن، تداخل دارویی دارند، این موارد قابل توجه هستند:

 • ایبوپروفن و دیگر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی یا همان NSAIDs
 • پردنیزولون و دیگر داروهای استروئیدی
 • فوروزماید و داروهای ادرارآور
 • سیتالوپرام و دیگر داروهای ضدافسردگی
 • متوترکسایت و دیگر داروهای درمانی آرتریت روماتوئید
 • داروهای کاهش فشارخون
 • داروهای قلبی

بدیهی است که در خصوص داروهایی مانند داروهای قلبی، با یک گروه بزرگ روبرو هستیم و معمولا پزشک راهکاری برای مصرف ناپروکسن ارائه کرده یا قرص مسکن دیگری را جایگزین خواهد کرد.

موارد منع مصرف قرص ناپروکسن برای درد کمر

مصرف قرص ضدالتهاب ناپروکسن، برای برخی از افراد با شرایط زمینه‌ای خاص، ممنوع است یا حداقل باید با احتیاط و تحت نظر پزشک، مصرف شود. در زیر به این موارد، اشاره‌ای خواهیم داشت:

 • بانوان باردار
 • بانوانی که قصد بارداری دارند.
 • افرادی که آسپرین مصرف می‌کنند.
 • افرادی که در ریسک حملات قلبی یا سکته قلبی و مغزی هستند.
 • افرادی که سابقه خونریزی معده یا به طور کلی مشکلات گوارشی دارند.
 • افرادی که سابقه خونریزی روده دارند.

همین طور دقت داشته باشید که اگر در دوره‌های قبل مصرف ناپروکسن، عوارض شدیدی را تجربه کرده‌اید، باید حتما این موضوع را به پزشک اطلاع دهید تا قرص مسکن کمر درد دیگری را برای شما تجویز کند.

احتیاط های دارویی ناپروکسن

نتیجه‌گیری

در این مطلب از ایران طب مگ دیدیم که قرص ناپروکسن برای درد کمر، چطور عمل کرده و دوزهای مناسب مصرف آن، چطور هستند. همین طور عوارض و تداخلات دارویی این قرص مسکن ضدالتهابی را نیز مرور کردیم. شما تا به حال چه تجربه‌ای از کمر درد داشته و از چه مسکنی برای رفع و تسکین آن، استفاده کرده‌اید؟ آیا تا به حال ناپروکسن مصرف کرده و تا چه اندازه این قرص مسکن را در رفع دردهای ناحیه کمر خود، موثر دیده‌اید؟ حتما نظرات و تجربیات خود در خصوص اثربخشی قرص ناپروکسن برای دردهای کمر را با ما و دیگر کاربران ما، به بحث و اشتراک بگذارید.

سوالات متداول در زمینه قرص ناپروکسن برای درد کمر

آیا مصرف قرص ناپروکسن برای درد کمر، ممکن است باعث کاهش توان شنوایی در فرد شود؟

اگر چه این عارضه کمتر دیده شده، اما در برخی موارد در پی مصرف بیش از حد ناپروکسن، علائمی از کاهش خفیف شنوایی مشاهده شده است.

آیا امکان مصرف قرص ناپروکسن در دوران بارداری و شیردهی، وجود دارد؟

خیر، در دوران بارداری کاملا مصرف این قرص مسکن کمر درد، منع شده است، در دوران شیردهی نیز باید با مشورت پزشک همراه باشد.

آیا قرص ناپروکسن، اعتیادآور است؟

خیر، قرص ناپروکسن به عنوان یک مسکن، اعتیادآور نیست؛ اما این به معنای آن نخواهد بود که شما می‌توانید از این قرص به صورت بی‌رویه استفاده کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *