مجله طبی

رانندگی بعد از تعویض مفصل زانو امکان‌پذیر است؟

رانندگی پس از تعویض مفصل زانو

آسیب‌های زانو ‌اغلب توانایی‌ افراد را برای فعالیت‌های روزانه محدود می‌کنند. هم آسیب دیدگی و هم استفاده از بریس یا تعویض مفصل زانو، امکان رانندگی را کاهش می‌دهند. ‌ایران طب مگ با در اختیار داشتن چندین رسانه، سعی بر این دارد که در حوزه‌ی سلامت و بهداشت بتواند در راستای آگاهی بخشی جامعه، مسائل مفید و پر اهمیت این حوزه را در اختیار بازدید کنند‌گان قراردهد. در این مقاله از ایران طب مگ بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

چه زمانی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو می‌توان رانندگی کرد؟

هیچ چارچوب زمانی دقیقی برای بازگشت شخصی به رانندگی بعد از تعویض مفصل زانو وجود ندارد. این موضوع بسته به نوع جراحی و دوران نقاهت بیمار دارد و میزان بهبودی می‌تواند نسبت به مقاومت بدن تغییر کند.

در هفته‌های پس از جراحی کامل مفصل زانو، بیماران مشتاقانه منتظر هستند تا فعالیت‌های روزانه‌ی خود را بدون وابستگی با اعضای خانواده از سر بگیرند و البته رانندگی در لیست برتر قرار دارد.

همان‌طور که گفته شد ارائه یک بازه زمانی دقیق‌تر در مورد اینکه چه زمانی می‌توانید بعد از جراحی مفصل زانو رانندگی کنید؟ دشوار است زیرا این نوع جراحی و بهبود آن بر این مورد تاثیرگذار‌ هستند.

به عنوان یک قاعده‌ی کلی، دستورالعمل‌ها می‌گویند که زمانی که بتوانید زانو را به اندازه‌ی کافی خم کنید تا سوار ماشین شده یا از آن خارج شوید و ماشین را به درستی کنترل کنید، رانندگی را از سر بگیرید.

این به آن معنا است که در شرایط مناسب قرار دارید. به طور کلی شما ‌می‌توانید از ۴الی۶هفته پس از جراحی  تعویض مفصل زانو رانندگی کنید.

جراح شما در مورد زمان خاص بر اساس روند بهبودتان، به شما توصیه می‌کند که وقت مناسب برای رانندگی چه وقت است. در دوران نقاهت و استراحت می‌توانید از محصولات و تجهیزات پزشکی استفاده‌ بهینه کنید.

ورزش بعد از تعویض مفصل زانو

برای رانندگی ایمن بعد از تعویض مفصل زانو چه نکاتی را مد نظر قرار دهیم؟

بعد از انجام این عمل باید نکاتی را مد نظر قرار دهید تا زودتر بهبود یابید. این نکات شامل موارد زیر هستند.

 • بیمار باید آنچه را که ممکن است با مفصل زانوی جدید متفاوت باشد نیز در نظر بگیرد. سوار و پیاده شدن از خودرو، صرف‌نظر از اینکه کدام زانو در ریکاوری است، متفاوت خواهد بود.
 • بیمار برای رانندگی بعد از تعویض مفصل زانو، ‌می‌تواند سوار و پیاده شدن از ماشین را در فیزیوتراپی تمرین کند. فیزیوتراپیست‌ها افرادی هستند که می‌توانند کمک کنند تا بتوانید مسافتی را پیاده روی کنید و زودتر بهبود یابید.
 • برای مثال تنظیم مجدد صندلی و فرمان در موقعیت‌های جدید ممکن است برای به‌دست آوردن یک موقعیت راحت مورد نیاز باشد که در حین رانندگی باید آن را مد نظر قرار دهید.
 • در هنگام رانندگی موقع رسیدن به چراغ‌های راهنمایی احتیاط لازم را به عمل آورید زیرا در این موقع هیچ عجله‌ایی نباید صورت گیرد.
 • در خانه می‌توانید آرام و آهسته با تمرین و بدون کمک بایستید و شروع به پیاده روی کنید تا به بهبود زانو کمک کنید. به این ترتیب زودتر می‌‌توانید رانندگی را شروع کنید.
 • همچنین تحرک داشته باشید و به برنامه ی ورزشی توصیه شده، پایبند باشید.
 • به طور منظم در قرار با فیزیوتراپیست خود شرکت کنید.
 • سعی کنید تغذیه مناسب داشته باشید تا اضافه وزن شما باعث نشود که به مفصل جدید شما آسیب برسد.
 • همچنین می‌توانید برای بهبود سریع‌تر از تجهیزات پزشکی مانند زانوبند زاپیامکس استفاده کنید تا زانوی شما را در بر بگیرد و شما حین رانندگی درد کمتری را حس کنید.
 • علاوه‌بر زانوبند، می‌توانید برای خستگی کمتر در حین رانندگی، از کمربند پلاتینر استفاده کنید.

در نظر گرفتن تمامی این نکات کمک می‌کند تا زودتر بهبود یابید و با گذشت مدت زمان کوتاهی بعد از ریکاوری، بتوانید رانندگی را شروع کنید.

رانندگی بعد از تعویض مفصل زانو چه محدودیت‌هایی دارد؟

دوران نقاهت بعد از تعویض مفصل زانو، محدودیت‌هایی را برای شما به همراه دارد. بعد از جراحی طبق روال ممکن است که زانویی که جراحی شده است کندتر عمل کند این خود باعث‌ محدودیت در رانندگی شود.

 • به عنوان مثال ممکن است نتوانید هنگام سوار و پیاده شدن از ماشین، زانوی خود را به اندازه کافی خم کنید.
 • شما باید در ماشین احساس کنترل آسان و راحتی داشته باشید. بتوانید حرکات ناگهانی مانند توقف اضطراری را بدون زحمت و بدون محدودیت انجام دهید اما جراحی تعویض مفصل این کنترل را در حدودی از شما می‌گیرد.
 • هنگام رانندگی، داروی‌های آرام بخش و مسکن‌ها یا سایر داروهایی که در دوره نقاهت مصرف می‌کنید، می‌توانند سرعت واکنش شما را کاهش دهند.
 • ممکن است در حین رانندگی زانو درد داشته باشید که این نشانه‌ای از این است که هنوز بهبود نیافته‌اید و این موضوع رانندگی را برای شما محدود می‌کند.

این محدودیت‌ها باعث می‌شود که تا مدت کوتاهی بعد از عمل نتوانید به راحتی رانندگی کنید و نیاز به استراحت داشته باشید. نکات مراقبتی بعد از عمل را جدی بگیرید تا این محدودیت‌ها زودتر برطرف شود.

خطرات رانندگی بعد از جراحی زانو

رانندگی بلافاصله بعد از جراحی زانو چه تاثیرات منفی دارد؟

رانندگی بلافاصله بعد از جراحی زانو عواقب بد و منفی دارد و می‌تواند تاثیر عمل را کاهش دهد. به عنوان مثال سرعت واکنش شما بعد از عمل کوتاه است و این بر توانایی شما در ترمز موقع، سرعت دادن به ماشین و مواردی از این قبیل تاثیر منفی می‌گذارد.

دوران نقاهت شما هنوز کامل نشده است و رانندگی بلافاصله بعد از جراحی باعث صدمه دیدن، تشدید درد و بحرانی شدن مفصل زانوی جدید می‌شود. ذهن یک بیمار تازه جراحی شده درگیر درد و ترس ناشی از جراحی و اثرات داروی بیهوشی و دارو‌های مخدر دیگر است و همین موارد باعث کاهش هوشیاری فرد بیمار خواهد شد.

بنابراین بهتر است بعد جراحی زانو، هرگز رانندگی نکنید. هرگونه واکنش تاخیری در ترمزگیری می‌تواند در مواقع اضطراری یا موقعیتی که نیاز به اقدام سریع دارد، خطرساز باشد. یک بیمار بعد جراحی کنترل کافی بر پا و زانوی جدید ندارد تا بتواند پدال‌های ماشین را کنترل کند که این خود باعث اتفاق‌های ناگوار می‌شود.

پس برای از سرگیری رانندگی، بیماران باید در حدی بهبود یابند که دیگر نیازی به داروها و مسکن‌ها نداشته باشند زیرا همان‌طور که گفته‌شد این قبیل داروها باعث بی‌حالی و ضعف می‌شود و بر توانایی و عملکرد واکنش او تاثیر می‌گذارد.

جمع بندی

توانایی رانندگی بعد از تعویض مفصل زانو، گام مهمی برای از سرگیری زندگی عادی، بیرون آمدن از خانه و انجام کارهای دیگر است. برای بهبود درست و سلامتی کامل نیز می‌توانید از محصولات و تجهیزات پزشکی مختلف استفاده کنید.

در این مقاله تمامی نکات مهم در خصوص رانندگی بعد از جراحی مفصل زانو را با شما درمیان گذاشتیم که با رعایت آنها می‌توانید دوران نقاهت خود را بهتر طی کنید.

سوالات متداول

چه مدت بعد از جراحی تعویض مفصل زانو امکان‌ رانندگی وجود دارد؟

شما می‌توانید بعد از طی یک ماه تا یک ماه و نیم پس از عمل، به آرامی و با کمک اطرافیان رانندگی را از سر بگیرید. البته بهتر است از مسیرهای کوتاه شروع کنید.

چه نکاتی را برای رانندگی بهتر بعد از عمل تعویض مفصل رعایت کنیم؟

تغذیه مناسب، ورزش، انجام جلسات فیزیوتراپی، استفاده از تجهیزات پزشکی مانند زانوبند زاپیامکس می‌تواند کمک کند تا تجربه بهتری از رانندگی بعد از عمل داشته باشید.

رانندگی بلافاصله بعد از جراحی مفصل زانو چه عوارضی دارد؟

به دلیل اینکه بعد از عمل، ناحیه آسیب‌دیده به‌طور کامل بهبود نیافته است، ممکن است دچار درد شدید هنگام رانندگی شوید و دیرتر بهبود یابید. همچنین به علت مصرف مسکن‌ها ممکن است حین رانندگی دچار خواب‌آلودگی شوید که این موضوع خطرات جدی به همراه دارد.

رانندگی بعد از تعویض مفصل زانو یکی از دغدغه‌های مهم بیماران است اما برای انجام رانندگی لازم است تا دوران نقاهت بعد از عمل به درستی طی شود تا فرد بتواند تجربه بهتری از راندن ماشین را داشته باشد.

منابع

https://www.medfin.in/blog/orthopaedic/how-soon-can-you-drive-after-a-total-knee-replacement/
https://www.danalbrightmd.com/blog/driving-after-a-total-knee-replacement-18135/
https://practiceplusgroup.com/knowledge-hub/dos-donts-after-knee-replacement/
‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *