مجله طبی

علل کمردرد بعد از رابطه جنسی

علل کمردرد بعد از رابطه جنسی

کمردرد بعد از رابطه جنسی بسیار شایع است اما جای نگرانی نیست. با این حال، در برخی موارد، این یک علامت هشداردهنده برای برخی از بیماری‌ها مانند دیسک و سیاتیک است. بنابراین، زمانی‌که می‌بینید اغلب اوقات یک رابطه با کمردرد همراه می‌شود، باید به طور فعال برای تشخیص و درمان به موقع  به دنبال مراجعه به پزشک باشید. در ادامه این مقاله از ایران مطب مگ به بررسی کامل علل این نوع کمردرد می‌پردازیم.

چرا کمردرد بعد از رابطه جنسی رخ می‌دهد؟

کمردرد بعد از رابطه جنسی یکی از عارضه‌های شایع در مردان و زنان است. اغلب این درد شدید در قسمت پایین کمر رخ می‌دهد. البته بسیاری از افراد نیز دردی دارند که در سمت چپ و مرکزی ستون فقرات یا در بخش خارجی ستون فقرات است.

برای مردان، در رابطه جنسی عضله کمر باید به عنوان تکیه‌گاه سخت کار کند تا به نوسانات بدن کمک کند، این اولین عاملی است که بر کمر تأثیر می‌گذارد. مردان در حین انزال، دچار ‌اسپاسم عضلانی در سراسر بدن به ویژه کمر می‌شوند. 

در واقع، این یک پدیده فیزیولوژیکی طبیعی است، درست مانند ورزش که باعث درد عضلانی می‌شود. با این حال، کمردرد بعد از رابطه جنسی در مواردی که مربوط به شرایطی خاص باشد، جدی‌تر خواهد بود، این شرایط خاص به صورت زیر هستند.

 • رابطه جنسی طولانی مدت و با شدت بالا که کمر را تحت فشار قرار ‌دهد. 
 • رابطه جنسی در زمانی‌ که بدن خسته و فرسوده است.
 • پوزیشن‌های ناراحت‌کننده که مستقیما بر ستون فقرات یا کمر تاثیر می‌گذارند. 
 • افراد مبتلا به بیماری‌های مربوط به ستون فقرات مانند دیسک، کشیدگی رباط‌های ستون فقرات ممکن است بعد از رابطه جنسی دچار کمر درد شوند.

لازم به ذکر است که برای محافظت از ستون فقرات، در فعالیت‌های روزانه باید از انجام حرکات آسیب‌زا و حمل اجسام سنگین خودداری کرد. در صورت وجود بیماری استخوان و مفاصل، به ویژه در ناحیه کمر و ستون فقرات باید روی درمان نیز کار کرد.

به‌طور کلی، زمانی‌که مردان از رابطه جنسی علائم کمردرد غیرطبیعی دارند، بهتر است برای معاینه پزشک و بررسی بیماری‌های عصبی- ‌عضلانی و ستون فقرات به مراکز درمانی مراجعه کنند. در عین حال، در مورد اینکه چه پوزیشن‌هایی ممکن است در رابطه جنسی باعث درد می‌شوند، باید اطلاع داشته باشید تا بدانید که چگونه عمل کنید.

علت کمردرد بعد از رابطه جنسی در زنان چیست؟

کمردرد بعد از رابطه جنسی می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. در اینجا علاوه‌بر موارد مربوط به آقایان، برخی از رایج‌ترین دلایلی که باعث می‌شود زنان این عارضه را تجربه کنند آورده شده‌ است:

 • وضعیت نامناسب در هنگام فعالیت جنسی
 • فشار بیش از حد عضلات کمر در حین رابطه جنسی
 • آسیب‌های موجود در ناحیه کمر یا شرایطی مانند دیسک یا سیاتیک
 • عفونت‌های مقاربتی(STIs)  که باعث التهاب اندام‌های تناسلی می‌شود.
 • اندومتریوز
 • کیست‌های تخمدان
 • فیبروم‌ها
 • بیماری التهابی لگن
 • گرفتگی‌های قاعدگی

کمردرد ناشی از رابطه گاه منجر به زانودرد زیادی می‌شود. یکی از راه‌های کاهش دردهای ناشی از کمردرد بعد از رابطه استفاده از زانوبند زاپیامکس است. این زانوبند در درمان زانودرد ناشی از کمردرد بعد از رابطه بسیار موثر است.

راه‌های پیشگیری و درمان کمردرد بعد از ارضا شدن

خوشبختانه، راه‌های پیشگیری و درمانی مختلفی برای کمردرد بعد از رابطه جنسی در زنان وجود دارد. در ادامه به بررسی موردی این راه ها می‌پردازیم. شما برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این راه‌های پیشگیری می‌توانید با پشتیبانی سایت ما ارتباط برقرار کنید.

 • برای فعالیت جنسی، تمرینات بدنی خوب داشته باشید.
 • قبل از فعالیت جنسی، شرایط نامناسب موجود در ناحیه کمر را درمان کنید.
 • پوزیشن‌های مختلف جنسی را امتحان کنید که به کمر فشار نیاورد.
 • برای تسکین درد از بسته‌های گرم یا سرد استفاده کنید.
 • از تمرینات عضلات کف لگن برای تقویت ناحیه لگن و کاهش درد استفاده کنید.

یکی از راه‌های کاهش درد کمر بعد از رابطه استفاده از کمربند پلاتینر است. این کمربند در درمان درد کمر نقش بسیار موثری دارد و باعث کاهش درد می‌شود.

چه زمانی برای کمر درد بعد از رابطه جنسی در زنان به دنبال مشاوره پزشکی باشیم

سه مورد از مواقعی که باید به علت کمردرد پس از رابطه جنسی به پزشک مراجعه کنید را در ادامه آورده‌ایم. البته علاوه‌بر موارد زیر، هر زمان احساس درد در حین فعالیت جنسی داشتید، مشاوره پزشکی ضروری است، زیرا این مسئله می‌تواند نشانه یک بیماری زمینه‌ای مانند آندومتریوز یا بیماری التهابی لگن باشد. 

اگر کمردرد ادامه پیدا کرد یا مزمن شد، مهم است که به دنبال مشاوره پزشکی باشید. اگر علائم دیگری مانند تب، استفراغ یا ترشحات خونی را تجربه کنید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. دکتر زنان می‌تواند بیماری زمینه‌ای را تشخیص داده و گزینه‌های درمانی مناسب را پیشنهاد دهد.

پزشک معاینه لگنی را انجام می‌دهد و در صورت لزوم آزمایش یا درمان بیشتر را توصیه می‌کند. نادیده گرفتن درد مداوم در طول یا بعد از فعالیت جنسی می‌تواند منجر به عوارض بیشتر شود و نادیده گیری آن می‌تواند خسارات  جبران ناپذیری را به فرد وارد کند.

باورهای غلط رایج در مورد دلیل کمر درد بعد از رابطه مقعدی

برخی تصورات غلط رایج در مورد کمر درد بعد از رابطه جنسی وجود دارد که باید برطرف شود. به عنوان مثال، برخی ممکن است بر این باور باشند که‌ این وضعیت طبیعی است یا فقط زنانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد که‌اغلب از نظر جنسی فعال نیستند. این تصور نادرست است. کمر درد بعد از رابطه جنسی می‌تواند هر زنی را بدون توجه به سطح فعالیت جنسی آنها تحت تاثیر قرار دهد.

یکی دیگر از تصورات غلط رایج این است که کمر درد بعد از رابطه جنسی در زنان همیشه نشانه یک بیماری جدی است. در حالی که درست است که برخی از شرایط پزشکی می‌توانند باعث این نوع درد شوند، مانند آندومتریوز یا بیماری التهابی لگن، اما همیشه اینطور نیست. در واقع، بیشتر موارد کمر درد بعد از رابطه جنسی ناشی از کشیدگی عضلانی یا تنش در عضلات کمر است.

همچنین لازم به ذکر است که کمر درد بعد از رابطه جنسی با انجام اقدامات خاصی قابل پیشگیری یا کاهش است. به عنوان مثال، تمرین وضعیت بدنی خوب در حین رابطه جنسی، استفاده از حمایت مناسب در حین مقاربت و انجام تمرینات ورزشی منظم برای تقویت عضلات کمر می‌تواند به پیشگیری یا کاهش بروز این نوع درد کمک کند. اگر بعد از رابطه جنسی، کمردرد مداوم یا شدید را تجربه می‌کنید، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا هرگونه بیماری زمینه‌ای را رد کرده و یک برنامه درمانی مناسب تهیه کنید.

برای کاهش کمر درد بعد از رابطه جنسی چیکار کنیم؟

انتخاب سبک زندگی سالم می‌تواند به کاهش دفعات کمردرد پس از مقاربت کمک کند.  علاوه‌بر نکات زیر، مهم است که با شریک زندگی خود در مورد هرگونه ناراحتی یا درد تجربه شده در حین یا بعد از رابطه جنسی ارتباط برقرار کنید. این مسئله می‌تواند به شناسایی هرگونه علت بالقوه کمک کند و اجازه دهد تا تنظیماتی برای جلوگیری از بروز دردهای کمر پس از مقاربت در آینده انجام شود. همچنین توصیه می‌شود در صورت تداوم یا بدترشدن درد با گذشت زمان، با یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی صحبت کنید.

 • وزن سالم را حفظ کنید.
 • سیگار را ترک کنید.
 • در تمرینات کم تاثیر مانند یوگا شرکت کنید.
 • هیدراته بمانید.
 • از حمل وسایل سنگین خودداری کنید.
 • وضعیت بدنی خوب را تمرین کنید.
 • برای تسکین درد از گرما یا سرما درمانی استفاده کنید.

پوزیشن‌های مختلف جنسی را امتحان کنید و استفاده از بالش را آزمایش کنید.

 • از تکنیک‌های آرام‌سازی برای کمک به کاهش استرس و تنش در بدن استفاده کنید.
 • با شریک زندگی خود در مورد نگرانی‌های خود ارتباط برقرار کنید و برای یافتن راه‌حل با یکدیگر همکاری کنید.

با رعایت این نکات شما درد کمتری بعد از رابطه تجربه خواهید کرد. البته نکات کمک‌کننده بیشتری وجود دارد اما نمی‌شود در یک مقاله به همه آن‌ها پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر از پشتیبانی سایت کمک بگیرید.

جمع‌بندی

کمر درد بعد از رابطه جنسی اگر شما یا شریک زندگیتان جزو هشت نفر از هر10  فردی که درگیر کرده‌است، می‌دانید که این مسئله می‌تواند رابطه جنسی شما را مختل کند. شاید شما از رابطه جنسی اجتناب کنید زیرا نمی‌خواهید درد خود را تشدید کنید. شاید شریک زندگی شما از آسیب ناخواسته کمر شما در حین رابطه جنسی می‌ترسد.

 اگر شما یا شریک زندگیتان از انجام فعالیت جنسی نگران هستید، هوشمندانه ترین کار این است که در مورد آن صحبت کنید. چگونه؟ با پشتیبان ایران طب مگ ارتباط برقرار کنید تا به شما در این زمینه کمک کند و راهنمایی‌های لازم را به شما بدهد.

سوالات متداول

راه‌های کاهش کمردرد در زنان بعد از رابطه چیست؟

وزن سالم را حفظ کنید، ترک سیگار، در تمرینات کم تاثیر مانند یوگا شرکت کنید، هیدراته بمانید، از حمل وسایل سنگین خودداری کنید، وضعیت بدنی خوب را تمرین کنید، برای تسکین درد از گرما یا سرما درمانی استفاده کنید.

علل کمردرد بعد از رابطه در آقایان چیست؟

گاه علت خاصی ندارد و گاه نشانه بیماری است. برای مردان، در رابطه جنسی،  فشار برعضله کمر به عنوان تکیه‌گاه بعضی اوقات منجر به درد می‌شود

آیا کمردرد بعد از رابطه قابل پیشگیری است؟

بله با روش های مختلفی مثل ورزش، ترک دخانیات، استفاده از حمام گرم میتوان از کمردرد بعد از رابطه پیشگیری کرد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *