مجله طبی

9 ویتامین برای زانو درد؛ بهترین درمان برای مقابله با آرتروز

ویتامین برای زانو درد

از ویتامین‌های مهم و ضروری برای تقویت زانو باید به ویتامین D، ویتامین C و ویتامین A اشاره کرد. ویتامین D جذب کلسیم را افزایش می‌دهد که برای رشد استخوان‌ها بسیار ضروری است. ویتامین D برای درمان زانودردهای  ناشی از کمبود ویتامین‌ یک مکمل کلیدی محسوب می‌شود چون عملکرد عضلات را به بهترین حالت می‌رساند.

بیش از 70 درصد از افراد بالای 50 سال در جهان درد زانو ناشی از آرتروز را تجربه می‌کنند. به همین دلیل برای تقویت عملکرد زانو و جلوگیری از درد علاوه بر ورزش باید روی ویتامین برای زانو درد و رژیم غذایی مغذی نیز تمرکز داشته باشیم.

زانو از مفاصلی است که افزایش سن به طور طبیعی برای آن‌ها ‌ضرر دارد، اما تغذیه می‌تواند نقش مهمی‌ در حفظ سلامت و قوی بودن آن داشته باشد. یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و غنی از غذاهای ضد التهاب برای حمایت از مفاصل سالم کلیدی است، اما مکمل با برخی مواد مغذی مانند گلوکزامین، MSM و کندرویتین ممکن است به کاهش برخی علائم کمک کند.

در این مقاله از سایت تجهیزات پزشکی ایران طب مگ بهترین مکمل‌ها‌ی مفصلی مطرح شده که همگی به طور گسترده توسط متخصصان تغذیه بررسی شده‌اند‌.

برترین ویتامین‌ برای زانو درد؛

تیمی متشکل از متخصصین تغذیه در آزمایشگاه تغذیه موسسه Good Housekeeping بیش از 30 مکمل مختلف سلامت مفاصل را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آن‌ها انتخاب‌ها‌یی را با استانداردهای کیفی سختگیرانه و موارد آزمایش شده توسط یک شخص ثالث را در اولویت قرار دادند. آن‌ها بررسی کردند که کدام ویتامین‌ها برای زانو درد ضروری هستند و آیا موادی موجود در مکمل‌ها همان مواردی است که روی برچسب‌ها نوشته شده است. با ما همراه باشید تا از میان انواع ویتامین برای زانو درد بهترین‌ها را به شما معرفی کنیم: 

بهترین ویتامین برای زانو درد

1.ویتامین Nordic Naturals؛ بهترین مکمل مشترک برای کنترل دردهای زانو

این ویتامین از مکمل‌های حرفه‌ای و حاوی امگا 3، گلوکزامین و کلاژن است که از 100درصد ساردین و آنچوی صید شده وحشی تهیه می‌گردد. این ویتامین روی شخص ثالث آزمایش شده و تاثیرات آن روی زانو به اثبات رسیده است.

Nordic Naturals که به خاطر مکمل‌های روغن ماهی آزمایش ‌شده‌اش معروف است، مجموعه‌ای با کیفیت بالا ارائه می‌کند که به طور خاص برای حمایت از مفاصل سالم ساخته شده است. 1065 میلی‌گرم امگا 3 در این ویتامین برای زانو درد وجود دارد که به کاهش التهاب و شدت علائم مفصلی کمک قابل توجهی می‌کند.

علاوه بر امگاه 3 این ویتامین 1500 میلی‌گرم سولفات گلوکزامین در خود دارد که یک ‌تر‌کیب طبیعی موجود در غضروف‌هاست. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که گلوکزامین سولفات با علائم آرتروز و آرتریت روماتوئید مبارزه می‌کند. بر اساس تحقیقات، سومین عامل کلیدی در اینجا کلاژن نوع دوم غیر طبیعی است که حتی موثرتر از مکمل گلوکزامین یا کندرویتین سولفات برای سلامت مفاصل کارایی دارد. این مجموعه قوی ‌تر‌میم غضروف و بازسازی مفاصل سالم را هدف قرار می‌دهد.

2. دوا وگان گلوکوزامین (Deva Vegan Glucosamine)؛ بهترین مکمل گلوکزامین مفصلی

اگر‌تر‌جیح بر این است که سلامت زانو فقط با گزینه‌ای حاوی گلوکزامین شکل بگیرد ، Deva جزو بهترین گزینه‌ها به حساب می‌آید. چون این مکمل حاوی 1500 میلی‌گرم گلوکزامین HCL و مصرف سه قرص در روز توصیه می‌شود.

بیشتر محصولات گلوکزامین از صدف‌ها مشتق می‌شوند، اما این انتخاب در واقع به صورت صد در صدی وگان است زیرا همه مواد از منابع غیر حیوانی مشتق شده‌اند (گلوکزامین از ذرت غیر GMO می‌آید).

3. مکمل سولگار گلوکزامین؛ بهترین مکمل مفاصل بدون صدف

ترکیبات این ویتامین برای زانو درد شامل گلوکزامین، کندرویتین،MSM و اسید هیالورونیک است و تحت فرایندهای آزمایشی دقیق و استاندارد کیفیتی بالایی تولید می‌شود.

تمام ‌تر‌کیبات اصلی که به عنوان ویتامین برای زانو درد به آن‌ها ‌امیدوار هستید در این مکمل سلامت مفاصل وجود دارد. گلوکزامین و کندرویتین و MSM در این ترکیب وجود دارد. یکی دیگر از ‌تر‌کیبات منحصر به فرد این ویتامین برای زانو درد اسید هیالورونیک است، ماده‌ای‌ ژل مانند که در روان کننده مفاصل و در رشد غضروف و استخوان نقش دارد. حتی می‌تواند به کاهش التهاب مفاصل کمک کند و در مکمل‌ها‌ی خوراکی موجود است، اگرچه ممکن است شنیده باشید که اسید هیلارونیک برای تزریق نیز در دسترس است.

4. مکمل گلوکزامین و MSM گیاهی؛ ویتامینی به صورت خاص برای مفاصل

این مکمل که به طور خاص برای حمایت از سلامت مفاصل ساخته شده است، دارای گلوکزامین، جزء اصلی بافت غضروف، و متیل سولفونیل متان (MSM)، شکل ارگانیک گوگرد است. متیل سولفونیل متان درد و تورم را کاهش و علائم را در افراد مبتلا به استئوآرتریت بهبود می‌بخشد، به ویژه زمانی که با گلوکزامین مصرف شود.

گلوکزامین موجود در این محصول از یک منبع ذرت غیر GMO مشتق شده است. اگر به گزینه گیاهخواری نیاز ندارید، نسخه‌ای‌ از این مجموعه را با کندرویتین سولفات از غضروف گاو نیز می‌سازند. کندرویتین سولفات یک بلوک ساختمانی از غضروف است که معمولا در مکمل‌ها‌ی حاوی گلوکزامین برای تسکین درد استئوآرتریت یافت می‌شود.

5. مکملLife Extension؛ بهترین مکمل مفاصل با کلاژن

کلاژن برای ایجاد ساختار و حمایت از بافت‌ها‌ی همبند، از جمله غضروفی که از مفاصل محافظت می‌کند، بسیار مهم است. غضروف نوع دوم به ویژه مزایای مثبتی در سلامت مفاصل برای بیماران مبتلا به استئوآرتریت نشان داده و نباید آن را با پپتیدهای کلاژن، کلاژن نوع I یا ژلاتین اشتباه گرفت.

این ویتامین برای زانو درد فرموله شده با کلاژن نوع II غیر طبیعی و گلوکزامین که حاوی بوسولیا نیز هست. تحقیقات محدود نشان می‌دهد ناراحتی مفاصل را تسکین و همچنین بور موجود در آن که یک ماده معدنی است در ارتقای استخوان‌ها‌ و مفاصل سالم نقش قابل توجهی دارد.

بهترین مکمل برای سلامت مفاصل

6. مکمل Osteo Bi-Flex؛ بهترین مکمل مفاصل با بوسولیا

این ویتامین برای زانو درد حاوی گلوکزامین، کندرویتین، MSM و عصاره Boswellia serrata است.

این مجموعه منحصربفرد از Osteo Bi-Flex که حاوی گلوکزامین، کندرویتین، MSM و غیره است، دارای 5-LOXIN Advanced نیز می‌باشد. این عصاره Boswellia serrata منحصر به فرد است زیرا حاوی AKBA، یک اسید بوسولیک مهم که به شعله‌ور شدن گاه به گاه مفصل کمک می‌کند.

7. بهترین مکمل امگا 3 (Nordic Naturals Ultimate Omega)

آیا پزشک مکمل روغن ماهی خالص را برای مبارزه با مشکلات مفصلی شما توصیه کرده است؟ ما این گزینه را دوست داریم که در اشکال مختلف از جمله انواع مایع موجود است. این انتخاب مخصوصاً 650 میلی‌گرم EPA و 450 میلی‌گرم DHA را به عنوان بخشی از کل 1280 میلی‌گرم امگا 3 در هر دو وعده ژل نرم فراهم می‌کند که بهتر است با غذا مصرف شود.

این مکمل عاری از رنگ‌ها و طعم‌های مصنوعی است و به طور طبیعی با لیمو طعم‌دار می‌شود تا هر گونه طعم ماهی را جبران کند.

8. زردچوبه؛ بهترین مکمل گیاهی برای درد زانو و سلامت مفاصل

زردچوبه به طور خاص با هدف کاهش التهاب گاه به گاه برای کمک به تقویت مفاصل سالم است تا بتوانید فعال بمانید. زردچوبه همراه با درصدی از فلفل سیاه به جذب کورکومینوئیدها کمک زیادی خواهد کرد. این ‌تر‌کیب گیاهی و بدون گلوتن دارای زنجبیل و چند ماده گیاهی دیگر برای مزایای عملکردی است مانند ریشه پنجه شیطان ارگانیک، گیاهی که به طور بالقوه درد مفاصل را کاهش می‌دهد.

ترکیبات کلیدی زردچوبه، فلفل سیاه، زنجبیل ارگانیک، ریشه پنجه شیطان ارگانیک و کندر است که در سلامت مفاصل نقشی کلیدی دارد.

9. بهترین مکمل ویتامین D؛ ویتامین کرکلند دارای قدرت اضافی

ویتامین D یک ماده مغذی ضروری که به بدن کمک می‌کند کلسیم را جذب کند و بلوک ساختمانی برای استخوان‌های قوی را فراهم سازد. مکمل ویتامین D بسیار مقرون به صرفه از برند کرکلند Costco کیفیت بسیار بالایی دارد.

تحقیقات محدود نشان می‌دهد که مکمل ویتامین D در رفع علائم آرتروز مانند درد مفاصل کمک کننده است. اگر پزشک آزمایش خون برای فرد را انجام داد باشد و به این موضوع پی ببرد که  کمبود ویتامین D بر مفاصل تأثیر گذاشته، تجویز مکمل دور از ذهن نیست.

هنگام خرید بهترین مکمل‌ها‌ی مفصلی به چه نکاتی توجه کنیم

مکمل‌های مفصلی فراوانی در دست هستند و یافتن مکمل مناسب برای رفع نیازهای شخصی‌ می‌تواند دشوار باشد. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید هنگام خرید یکی از آن‌ها ‌در نظر داشته باشید:

 • نوع ویتامین برای زانو درد: متوجه خواهید شد که انواع مختلفی از مکمل‌های سلامت مفاصل، از مکمل‌های تک مغذی مانند ویتامین D گرفته تا مجتمع‌های پیچیده‌تر با ‌تر‌کیبات کاربردی وجود دارد. با ارائه دهنده مراقبت‌ها‌ی بهداشتی خود صحبت کنید تا گزینه مناسب را برای خود بیابید.
 • فرم و اندازه: اندازه خود قرص را در نظر بگیرید. آیا با یک قرص بزرگ در روز مشکلی ندارید یا‌ تر‌جیح می‌دهید چند قرص کوچکتر را در طول روز مصرف کنید تا نیازهای خود را برآورده کنید؟ متوجه خواهید شد که بسیاری از مکمل‌ها‌ی مفصلی دارای اندازه‌ها‌ی بزرگ یا قرص‌ها‌ی بزرگ هستند. شاید حالت پودری یا مایع کاربردی‌تر‌ باشد. مشخص کنید که چه چیزی برای شما و سبک زندگی شما بهتر است.
 • قیمت: مکمل‌های مشترک می‌توانند از نظر قیمت بسیار متفاوت باشند، و گزینه‌های گران‌تر لزوما بهتر نیستند. به علاوه، هر بطری حاوی تعداد متفاوتی از قرص‌ها است و اندازه سروینگ می‌تواند متفاوت باشد.
 • کیفیت: مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ افزودنی مصنوعی در خود مکمل وجود ندارد. همچنین مهم است که به دنبال آزمایش شخص ثالث توسط مؤسسات معتبر مانند USP، NSF یا ConsumerLab.com باشید تا از استانداردهای کیفیت اطمینان حاصل کنید، و اینکه آنچه روی برچسب محصول است در واقع همان چیزی است که مصرف خواهید کرد.

چه مکمل‌ها‌یی برای مفاصل مفید هستند؟

مکمل‌های سلامت مفاصل معمولا شامل مواد مختلفی برای کاهش درد مفاصل و سایر علائم آرتروز هستند. بازیگران اصلی سلامت مفاصل عبارتند از:

 • گلوکزامین: ماده‌ای‌ که به طور طبیعی در بدن وجود دارد و یک بلوک ساختمانی برای غضروف است، بافت همبند که انتهای استخوان‌ها‌ را در مفاصل محافظت می‌کند.
 • کندرویتین: ماده‌ای‌ که در غضروف اطراف مفاصل یافت می‌شود و به غضروف در حفظ آب کمک می‌کند.
 • روغن ماهی: از دو اسید چرب امگا 3 به نام‌ها‌ی ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) تشکیل شده که دو اسید چرب اصلی موجود در ماهی هستند.
 • متیل سولفونیل متان (MSM): شکل ارگانیک گوگرد که درد و تورم را کاهش داده و علائم را در افراد مبتلا به آرتروز بهبود می‌بخشد.
 • Boswellia: همچنین به عنوان کندر شناخته می‌شود، عصاره‌ای‌ است که از رزین پوست درخت بوسولیا به دست می‌آید. تحقیقات محدود نشان می‌دهد که ناراحتی مفاصل را در کمتر از هشت هفته تسکین خواهد داد.
 • زردچوبه: یک سبزی ریشه دار حاوی پلی فنل کورکومین است. این ‌تر‌کیب فعال که به زردچوبه رنگ زرد پر جنب و جوش می‌دهد. دارای فواید ضد التهابی، و بر اساس تحقیقات محدود در کاهش درد مفاصل بسیار کارساز است.
 • کلاژن: یک پروتئین فراوان در بدن که ساختار و پشتیبانی از عضلات، استخوان‌ها‌، بافت‌ها‌ی همبند و غیره را فراهم می‌کند. انواع مختلفی از کلاژن وجود دارد، اما نوع دوم با استئوآرتریت امیدوار کننده است.
 • اسید هیالورونیک: ماده‌ای‌ ژل مانند که در روان کننده مفاصل و در رشد غضروف و استخوان نقش دارد. حتی می‌تواند به کاهش التهاب مفاصل کمک کند و در مکمل‌ها‌ی خوراکی و از طریق تزریق در دسترس است.

آیا مکمل‌ها‌ یا ویتامین برای زانو درد عوارض جانبی دارند؟

اکثر مواد تشکیل دهنده مکمل‌ها‌ی مفصلی به طور کلی ایمن شناخته می‌شوند، اما شما باید با ارائه دهنده مراقبت‌ها‌ی بهداشتی خود صحبت کنید تا مطمئن شوید محصولی که انتخاب می‌کنید با داروهای فعلی و وضعیت و شرایط پزشکی شما سازگار است. به عنوان مثال، اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید، ممکن است پزشک از مکمل‌ها‌ی مفاصل حاوی گلوکزامین، کندرویتین و سایر مواد خودداری کند.

اگرچه‌این مکمل‌ها‌ به طور کلی به خوبی تحمل می‌شوند، برخی از عوارض جانبی خفیف ممکن است شامل حالت تهوع، سوزش سر دل و اسهال یا یبوست باشد، به ویژه در مکمل‌ها‌ی حاوی گلوکزامین و کندرویتین. بیشتر این گزینه‌ها‌ باید همراه با غذا مصرف شوند تا جذب بهینه و به حداقل رساندن ناراحتی‌ها‌ی گوارشی انجام شود.

ملاحظات دیگر آلرژی است، به ویژه آلرژی به صدف، زیرا بسیاری از مکمل‌ها‌ی مفصلی از این منابع به دست می‌آیند.

بهترین مکمل حاوی کلاژن

سوالات متداول

بهترین ویتامین برای زانو درد چیست؟

سازمان روماتولوژی و بنیاد آرتریت ویتامین D، کندرویتین سولفات، گلوکزامین و بور یا فروکتوبورات کلسیم ضروری‌ترین ویتامین برای زانو درد می‌دانند.

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد خواهد شد؟

در بیشتر موارد سر چشمه درد مفاصل و استخوان‌ها در کمبود ویتامین D است.

قرص‌های غضروف ساز برای ساییدگی زانو کدام‌ها هستند؟

 • آلفلکسیل آلفا ویتامینز
 • مووفوری ادونسد
 • کپسول تریپل فلکس دابل استرنگث نیچرمید
 • قرص بون کمپلکس نچرال ورلد
‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *